Jak na to?

Nikdy by nemělo by jít o smyšlený příběh, ale o příběh vyprávěný někým, kdo může být ještě skutečným svědkem, nebo tím, komu příběh byl vyprávěn. Mělo by jít o kus skutečné historie, o událost, která se skutečně stala.
 
A) Zkus najít ve svém okolí nebo na výletě památná místa, které jsou spojena s boji se zmíněnými výročími.
Vyfoť tuto věc se svým maskotem (oblíbenou hračkou) v dobré kvalitě,
Uveď do textu datum pořízení snímku a místo. Půjde o fotografii pamětní desky, památníků, pomníčků, a dalších míst upomínající zmíněná výročí, i to co bylo krátce před tím a potom, pokud to má souvislost. Může jít i o dokument, nejlépa věc nalezenou doma, jejíž ukrytý příběh vypátráš. Také to může být pevnost či jiná stavba, která byla součástí vojenských bojů.
Ke každému takovému místu přilož při pořizování fotografie svůj maskot (tebou vybranou hračku, která slouží jako důkaz, že jsi na místě byl opravdu ty). Fotit můžeš fotoaparátem i mobilem či tabletem. K fotografii dopiš, kde a kdy byla pořízena, co na ní vidíme, a k jaké události zde před léty došlo. Zkus uvést další souvislosti s místem, a hlavně tvůj názor na věc, a zmínka o tom, jak jsi se informace dozvěděl. Text by neměl být delší než jedna A4.
 
B) Další možnost jak se účastnit tohoto kola soutěže je najít nějaký zajímavý předmět k tomuto období doma a popsat ho stejným způsobem (text na A4, krátké video, animaci, komiks max. na 2 A4 strany). To přináší opravdu nový pohled na historické události v daném místě. To je skutečný objevený poklad.
Může jít o fotografii, dokument, zbraň, medaili, jakékoli památky z 2. světové války staré věci, která je již nejméně 2 generace spojena s jejich rodinou a souvisí s osudem některého z předků. Pokus se najít odpověď na otázky: komu věc patřila, čemu sloužila a jakou roli za válečných dějů hrála. Kdo ji vyrobil a kde celou dobu ležela? Kde se u na půdě, ve sklepě, doma vzala? Piš si poznámky jako pravý detektiv, nahrávej výpovědi, nafoť nebo namaluj si obrázky. Pozor, bez obrázku nebude tvoje práce zařazena do soutěže! Těšíme se na výsledky tvé práce!

 

 
 
VYBER SI FORMU JAK NA TO !
 
 
Napíšeš krátkou povídku? Namaluješ komiks? Vytvoříš animaci? Natočíš video?