Literární zpracování

Své zážitky, popis událostí a nebo příběh můžete zprostředkovat ostatním lidem jednoduše vyprávěním. Příběh a své pocity však můžete i napsat. Existuje mnoho forem jak literárně vyjádřit příběh. Od esemesky až po román. My se pokusíme pracovat formou jednostránkové povídky, která bude vyprávět příběh věci a zároveň lidí, kteří věc koupili nebo vyrobili, kteří s ní žili a využívali jí a nebo v jejichž životě sehrála významnou roli.
Literárně zpracovaný příběh je základem i pro komiks, pro scénář filmu–videa i pro ztvárnění v podobě animace. 
 
 

Základní pravidla pro napsání povídky

 
1.   Protože budeš psát o konkrétní věci a nemůžeš si úplně vymýšlet, zjisti si napřed co nejvíce faktů. Zjišťuj, pátrej, ptej se, hledej v encyklopediích, muzeích i na internetu! Nespokoj se ale nikdy jenom googlováním !
2.   Piš jen o tom co tě zajímá ! Půjde ti to líp.
3.   Pořiď si dokumentaci. Náčrtky, fotky, záznamy vyprávění, opisy pramenů. Vyvaruješ se tím věcným chybám a podezření, že sis všechno vymyslel.
4.   Nestačí psát o věcech a situacích, které všichni dobře známe. Snaž se najít si nový úhel, který by nikoho nenapadl.
5.   Nejdříve piš hlavou! Teprve až si myšlenky trochu srovnáš, vrhni je na papír. Nečekej, že tě slova sama povedou, povedou ale ….. víš kam!   Rozděl si svůj příběh na kapitoly, pojmenuj si je podle vývoje děje a podle nich postupuj v psaní, jako kdybys odškrtával položky při balení kufru na prázdniny.
6.   Teď už znáš původ věci, její roli v životě lidí, kterým patřila a také dobu kdy vznikla. Můžeš začít vytvářet příběh. Nezapomeň, že pro potěšení svých čtenářů je dobré příběh ukončit pointou (nečekané vyvrcholení děje), nejlépe vtipnou.
 

 

Poznámka

Pokud sis přečetl modelovou povídku určitě ti neuniklo, že hlavním předmětem tu byla HRAZDA na které cvičil dědeček, která se s ním utrhla a díky, které se polámal, ale zároveň seznámil s babičkou. Protože popis hrazdy by byl nudný a každý si takovou hrazdu jakž takž umí představit (je to tyč z kulatého železa o průměru 3 cm dlouhá 255-280 cm, která je upevněna na držácích pod stropem a nebo na pevných vzpěrách ze země a je umístěna ve výšce podle cvičence 110 – 250 cm)  neměl zde technický popis valný smysl, ale důležitější tu byl příběh lásky, který hrazda odstartovala. A taky to, že dědeček hrazdu připevnil mezi trámy na půdu, aby mu připomínala chvíli, kdy se zamiloval do babičky, a nejspíš i proto aby si jako bývalý Sokol čas od času zacvičil :-)