Základní škola Velká Bíteš

Základní škola Velká Bíteš, Sadová 579, Velká Bíteš, www.zsbites.cz

Muzeum v krabičce 2014 - žákovské práce:

 

Škola získala roční předplatné časopisu Časostroj

 

Muzeum v krabičce a Velká Bíteš
Eva Čermáková – vedení práce
8.B
 
Na konci října roku 2014 se k nám dostala nabídka zúčastnit se historicky zaměřeného projektu Muzeum v krabičce.
Některé projekty jsme s naší třídou již absolvovali a společná práce se nám líbila. I nyní se několik dětí z naší třídy 8. B rozhodlo podílet se na novém projektu. Důležitá byla pro naše rozhodnutí skutečnost, že termín dokončení projektu byl posunutý na závěr roku. Koncem října nám to přišlo jako vzdálená budoucnost, a proto jsme se přihlásili.
Podmínkou bylo, že škola přispěje alespoň sedmi příběhy. Po menším rozmýšlení se utvořila skupina složená z těchto členů: Viktor Blažek, Adéla Karásková, Marie Klímová, Helena Milerová, Veronika Radová, Adéla Rousová, František Šín, Lucie Urbánková a Lucie Vybíralová.
 Když mi děti oznámily, které předměty se stanou jádrem jejich příběhů, byla jsem poněkud překvapená. Škála byla pestrá – panenka, knížka, chalupa nebo třeba váleček na malování zdí. Co o tom chtějí psát, myslela jsem si, ale rozhodla jsem se, že do jejich výběru zasahovat nebudu. Koneckonců se jim bude psát nejlépe o tom, co si sami zvolili.
Potom mi začaly přicházet první příspěvky. Nebyly příliš rozsáhlé, což jsem asi očekávala. Snažila jsem se dětem pomáhat s nápady, jak příběh rozvíjet.
A najednou jako by mávnutím kouzelného proutku se příběhy začaly vybarvovat do tónů, které jsem neočekávala. A musím říci, že jsem se na každý začala velice těšit a četla jsem je vždy s nadšením. Samotnou mě překvapila kreativita žáků, u mnohých jsem se zasmála, některé mi připomněly situace, které jsem sama zažila. A ze všech jsem cítila důležitost rodinných vztahů, které poodkrývaly.
Myslím si, že jedním z hlavních poslání projektu Muzeum v krabičce, je právě rozvíjení rodinných vazeb, které dnes možná nejsou takové, jaké bývaly dříve. Muzeum představuje příjemný pokus o navázání mezigeneračních rozhovorů a vzájemného poznávání. Jsem si jistá, že dětem z naší  ZŠ se tento záměr podařilo uskutečnit.
Samotná realizace projektu nastala v druhé polovině prosince roku 2014. V čítárně druhého stupně naší školy jsme zřídili malou výstavku. Na provizorní nástěnce jsme umístili příběhy, které děti o svých předmětech sepsali. V policích jsme vystavili jednotlivé předměty. Některé chyběly, jelikož je děti z nejrůznějších důvodů nepřinesly. Nahradili jsme je fotografií. Některé naopak přebývaly.
V čítárně jsme natočili i krátké video, v němž představujeme naši školu, sebe i to, o čem jsme v projektu psali. Na natočení videa jsme měli velmi málo času, což je bohužel na výsledku patrné. Jednotliví „účinkující“ se často přeřeknou, obraz není příliš kvalitní. Ale my jsme si natáčení i samotné zhlédnutí videa jaksepatří užili!
S výsledky našeho snažení jsme seznámili ředitele naší školy, paní zástupkyni a ostatní vyučující dějepisu. Projekt a jeho myšlenka se jim velmi líbily, což nás potěšilo. I jednotliví žáci z druhého stupně naší školy se s projektem seznámili v již zmíněné čítárně.
Těšíme se na další pěkné projekty.
 
Mgr. Eva Čermáková, učitelka a žáci ZŠ Velká Bíteš
 
 
Jmenný seznam účastníků projektu Muzeum v krabičce:
Viktor Blažek
Adéla Karásková
Marie Klímová
Helena Milerová
Veronika Radová
Adéla Rousová
František Šín
Lucie Urbánková
Lucie Vybíralová
 
Jedná se o žáky 8. B ZŠ Velká Bíteš, věk 13 roků

 

 

Get the Flash Player to see this player.