Cesta tam a zase zpátky, z.s.

Spolek Cesta tam a zase zpátky převzal aktivity spolku Zapomenutí v roce 2017, kdy byl spolek Zapomenutí zrušen po ukončení spolupráce se Židovským muzeem v Praze. Od založení v roce 2002 se oba spolky věnovaly vzniku a rozvoji tzv. vrstevnických projektů, z nichž nejvíce známý je projekt Zmizelí sousedé, který je nyní umístěn na tomto odkazu: http://pocta-obetem.cz/zmizeli-sousede/

Tento projekt byl mj. oceněn Zlatou hvězdou za aktivní občanství Evropskou komisí v roce 2008, výstupy (výstava) jsou k vidění ještě stále na mnoha školách a procestovaly mnoho zemí.

Projekt Stopy totality (www.stopytotality.org) na něj navazuje metodickým zpracováním, využitím orální historie, vrstevnických metod vzdělávání a práce s výstavou. V letech 2010 až 2013 jsme díky podpoře Evropského sociálního fondu navštívili stovky škol s několika kopiemi výstav, které dodnes putují po školách a můžete si je na níže uvedeném emailu objednat. Oba projekty byly přeloženy do angličtiny a prezentovaly práci českých studentů v zahraničí.  

Třetí aktivitou spolku zaměřenou tentokrát především na děti ve věku 7-16 let je výzva Strážci času. Vznikla v rámci projektu www.muzeumvkrabicce.cz.

Účastníci jednotlivě nebo v kolektivu mohou po přihlášeni na tento web ukládat své práce - pokud splňují parametry projektu. V rámci tohoto projektu vznikl mj. animovaný film Nenastoupili na ZŠ Chocerady, který je velmi oceňován. Více viz: http://www.muzeumvkrabicce.cz/aktuality/ 

 

Finanční podpora: Ministerstvo kultury České Republiky, Nadační fond obětem holocaustu

 

Kontakt

Marta Vančurová

email: martavan@gmail.com

Tel. 603147074

odborná spolupráce: Mgr. Marie Smutná

web: Radek Smutný

spolupráce: www.moderni-dejiny.cz, Památník Terezín